In memoriam Eimuntui Nekrošiui

ADVERTISEMENT

Eimuntas Nekrošius

(1952 m. lapkričio 21 d. – 2018 m. lapkričio 20 d.).

Vilniuje staiga mirė įžymusis Lietuvos režisierius Eimuntas Nekrošius. Lietuva ir visas teatrinis pasaulis neteko išskirtinės, kūrybingos ir jautrios asmenybės, palikusios pėdsaką teatro kūryboje ir jo spektaklių žiūrovų atmintyje. Režisierius po kelionės pasijuto blogai ir buvo nuvežtas į ligoninę, kurioje ir mirė lapkričio 20-osios naktį.

Eimuntas Nekrošius gimė 1952 m. lapkričio 21 dieną Pažobrio kaime, Raseinių rajone. Režisieriui trečiadienį būtų sukakę 66 metai. E. Nekrošius 1978 metais baigė teatro režisūros studijas A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje.Grįžęs į Lietuvą režisavo Kauno dramos teatre, Lietuvos valstybiniame jaunimo teatre, 1993–1997 metais buvo Lietuvos tarptautinio teatro festivalio LIFE režisierius.  1998 Vilniuje įsteigė teatrą studiją „Meno fortas“, buvo jos meno vadovas. Pripažinimą režisieriui pelnė jo Jaunimo teatre pastatyti spektakliai „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“. Į Lietuvos teatro istoriją pateko festivaliui LIFE sukurtas „Hamletas“, kurį matė ir Toronto žiūrovai.  2012–2013 m. – Vinčencos teatro „Olimpico“ (Italija) meno vadovas. Režisavo dramos spektaklių Italijoje, Rusijoje, operų – Lietuvoje ir užsienyje. E.Nekrošiaus spektakliai – vieni iš pirmųjų parodyti užsienyje – 1984 m. tarptautiniame Belgrado teatro festivalyje „BITEF“, vėliau – daugelyje Europos valstybių , Š. ir P. Amerikoje, Azijoje, Australijoje. Už nuopelnus Vilniaus miesto kultūrai režisierius E. Nekrošius apdovanotas Žygimanto Augusto medaliu. 

Pernai su spektakliu „Cinkas“ pagal Nobelio premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygą E. Nekrošius po 26 metų pertraukos grįžo į Jaunimo teatro sceną. Lietuvos valstybiniame operos ir baleto teatre E. Nekrošius yra režisavęs keletą operų. Jo spektakliai ne kartą apdovanoti tarptautiniuose festivaliuose. Už geriausią spektaklį, sukurtą Rusijoje, 2004 metais E. Nekrošius pelnė specialų žurnalistų ir teatro kritikų apdovanojimą „Auksinė kaukė“, taip pat buvo apdovanotas Europos tarybos įsteigtu Naujosios teatro realybės žymeniu , „Auksiniu scenos kryžiumi“, valstybine Kultūros pažangos premija. 1997 metais režisieriui įteikta valstybinė kultūros ir meno premija. E. Nekrošius yra apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju Kryžiumi, Italijos Respublikos Komandoro ordinu.

Jo spektakliai „Vėlinės“ pagal A.Mickevičių ir „Vestuvės“ pagal W. Gombrovičių, pastatyti Varšuvos valstybiniame teatre, ilgam išliks žiūrovų atmintyje. E.Nekrošiaus kūrybą Lenkijos vyriausybė įvertino svarbiomis K. Swinarskio s (1997) ir tarptautine K. Stanisławskio premijomis (2001).  Vos prieš trejetą savaičių Lietuvos valstybiniame operos ir baleto teatre pristatyta lietuviškoji „Vėlinių“ premjera įsiliejo į Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimo renginius.

 “Labai švarus žmogus, labai gilus žmogus, labai jautrus žmogus. Man Eimis visad atrodė kaimo siela. Kadangi pats iš kaimo gavau labai daug filosofijos, žmogiškumo, atjautos, gamtos pojūčio supratimo, tai ir Eimis, kuris pats buvo nuo Dubysos krantų, atėjo su sveika, lietuviška kūrybine žemdirbio dvasia. Joje yra ir birbynė, ir Bachas, ir filosofija, ir nepasakyti žodžiai”, – kalbėjo aktorius ir režisierius V.Masalskis, išsakydamas užuojautą visam Lietuvos teatrui ir su E.Nekrošiumi dirbusiems kūrėjams. Naujausio savo spektaklio „Raudona“ premjerą, kuri įvyks šią savaitę, jis teigė skirsiantis E.Nekrošiui.

Lietuvos prezidentė ir vyriausybės vadovai išsakė užuojautą šeimai ir artimiesiems, visai kultūros ,teatro bendruomenei  dėl režisieriaus netekties. Pagal paties a.a E.Nekrošiaus norą paskutinė jo amžinojo poilsio vieta – gimtinėje, Šiluvos kapinėse.

Teatrų archyvų nuotraukose – scenos iš E.Nekrošiaus spektaklių